تاریخ مختصر حیات حضرت باب

قبل از اينكه حضرت باب رسالت خويش را اعلان نمايند ، برخى از نفوس در اكناف عالم در اعماق قلب خويش مى دانستند كه موعود بزودى ظاهر خواهد شد . يكى از اين نفوس مقدسه جناب سيد كاظم رشتى بودند كه در شهر كربلا در عراق زندگى ميكردند. ايشان شاگردان زيادى داشتند و حيات خويش را وقف آماده ساختن آنان براى ظهور قائم موعود نمودند و مرتبا به آنان گوشزد مينمود كه بعد از وفات او ترك خانه و خانمان نموده و با قلوبى فارغ از اميال دنيوى در ديار پخش شده و بدنبال موعود محبوب بجستجو پردازند .
بعد از وفات سيد كاظم ، يكى از برجسته ترين شاگردانش بنام ملا حسين بمسجدى رفته و مدت 40 روز بعبادت مشغول گرديد و با قلبى فارغ و آزاد منتظر الهامات الهيه بود. بعد از اتمام اين 40 روز بهمراهى دو نفر از يارانش عراق را ترك و بجستجوى موعود پرداخت. اول به شهر بوشهر رفت اما مدت توقف ايشان در بوشهر آن قدرها طول نكشيد باطنا حس ميكرد كه قوه أى پنهانى او را بجانب شمال ميكشاند لذا بزودى بجانب شيراز روان گشت . پس از اينكه به دروازه شهر رسيدند بهمراهان خود گفت كه مستقيما به مسجد رفته و در آنجا منتظرباشند تا ايشان بنزد آنان مراجعت نمايند .

جناب ملاحسين در همان روز چند ساعت قبل از غروب آفتاب در حاليكه در خارج دروازه شهر قدم ميزد در آن بين شخص جوانى را مشاهده نمود كه بطرف او آمده و ضمن خوش آمد گوئى او را بمنزلش دعوت تا بعد از اين سفر طولانى گرد سفر را شسته و استراحت نمايد . جناب ملاحسين بقدرى از حسن رفتار و شيرينى گفتار آن جوان متأثر شده بود كه نتوانست دعوت ايشان را قبول ننمايد ، لذا بدنبال ايشان روان تا بدرب منزل رسيدند ، و سپس بداخل منزل وارد و در طبقه فوقانى جالس گشتند . ميزبان بزرگوار فرمود تا آفتابه و لگن آوردند تا مهمان دست و پاى خود را از گرد سفر بشويد و سپس چاى حاضر و باو مرحمت فرمودند و بعد از مراسم مهمان نوازى با مهمان خويش شروع بصحبت فرمودند. جناب ملا حسين شرح اين مكالمه تاريخى را بعدا چنين بيان مينمايند:
» يكساعت از شب گذشته بود كه آن جوان بزرگوار با من بمكالمه پرداخت و از من سئوال فرمود بعد از جناب سيد كاظم رشتى مرجع مطاع شما كيست ؟ عرض كردم مرحوم سيد در اواخر حال سفارش ميفرمودند كه بعد از وفاتشان هر يك از شاگردان بايد ترك وطن گويد و در اطراف بجستجوى موعود محبوب پردازد اين است كه من براى انجام امر استاد بزرگوارم بايران مسافرت كردم و هنوز هم كه هست بجستجوى موعود مشغولم . سئوال فرمودند آيا استاد بزرگوار شما براى حضرت موعود اوصافى مخصوص و امتيازاتى بخصوص معين فرموده اند يا نه ؟ عرض كردم آرى ميفرمود حضرت موعود از خاندان نبوت و رسالت است از اولاد حضرت فاطمه زهراء عليها سلام الله است سن مباركش وقتيكه ظاهر ميشود كمتر از 20 و متجاوز از 30 سال نيست داراى علم الهى است قامتش متوسط است از شرب دخان بر كنار و از عيوب و نواقص جسمانى منزه و مبرا است . ميزبان محترم لمحه أى سكوت فرمود سپس با لحن بسيار متينى فرمودند نگاه كن اين علامات را كه گفتى در من مى بينى ؟ بعد يكايك علامات را ذكر فرمودند و با شخص خود تطبيق نمودند.»
وطالع الانوار صفحۀ 44.
اتاق اظهار امر در بیت مبارک شیراز

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close