احضار سیما بهروزی مهدی آبادی, شهروند بهائی ساکن یزد به دادگاه انقلاب این شهر

روز جاری, سیما بهروزی مهدی آبادی, شهروند بهائی ساکن یزد با توجه به دریافت ابلاغیه, الکترونیکی از سوی دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.
به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, سیما بهروزی مهدی آبادی, از شهروندان بهائی ساکن یزد, با توجه به دریافت ابلاغیه الکترونیکی که به دست وی رسیده از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب یزد از بابت فعالیت در فضای مجازی تحت عناوین اتهامی؛ “عضویت در جمعیت معاند کشور «بهائیت»” و “تبلیغ به نفع گروهها و یا سازمانهای مخالف نظام” احضار شده است.
احضار این شهروند بهائی به مراجع قضائی در حالی صورت گرفت که وی در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ از سوی پلیس امنیت شهر یزد طی ۲ مرحله احضار و به دلیل فعالیت در فضای مجازی تحت بازجوئی قرار گرفته بود.
سیما بهروزی مهدی آبادی,پیش از این طی ابلاغیه ای از سوی شعبه ۴ انقلاب یزد احضار شده بود و از بابت ۲ اتهام “عضویت در گروههای معاند معاند نظام” و “تبلیغ آئین بهائی” تفهیم اتهام شد و سپس با توجه به صدور وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بازداشت و به زندان یزد منتقل شد و ۲ روز بعد پس از تامین و تودیع وثیقه از سوی خانواده این شهروند بهائی, وی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی یزد آزاد شد.
شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از شسوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.
سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است.
همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.
دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close