بر بهائیان مظلوم و سرفراز ایران چه می گذرد

1 ـ بهروز فرزندی شهروند بهایی ساکن شیراز که سابقه بیش از ۲ سال اسارت در زمان جنگ و همین‌طور ۲۵ درصد جانبازی دارد، پس از گذشت بیش از سه ماه از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور این شهر، به دلیل باورهای دینی و با دخالت حراست دانشگاه از دریافت مدرک تحصیلی به بهانه گم شدن پرونده محروم
2 ـ سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه تجدیدنظر ۹ شهروند بهایی بازداشتی در بهارستان اصفهان برگزار شد. وکیل این شهروندان از روند این جلسه دادگاه راضی بوده و گفته است نتیجه دادگاه طی ده روز آینده ابلاغ خواهد شد.
3 ـ حسن ممتازی که از تاریخ ۷ دی سال گذشته برای تحمل ۵ سال زندان که بجرم تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیلِ بهائی عازم زندان شده است دارای ناراحتی خطرناک قلبی است که نیاز فوری به مداوا در بیمارستان را داشته است. طبق اخبار رسیده تاکنون مسئولین زندان عادل اباد شیراز ، قاضی پرونده به درخواست ایشان بابت مداوای بیماری قلبی اش سر باز زده اند.
یک ‌منبع آگاه اعلام کرد از هم اکنون مسئولیت جان ایشان بعهده سازمان زندانها، قاضی پرونده و ریاست زندان عادل آباد شیراز میباشد.
4 ـ شنبه ۸ دی‌ماه ۹۷، منزل جلیل بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت. نیروهای امنیتی امروز با در دست داشتن حکم تفتیش از دادستانی اصفهان منزل آقای جلیل بهامین واقع در شهرک بهارستان اصفهان را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی جزوه، عکس و کتاب مربوط به آئین بهایی و همچنین موبایل و لپ تاپ شخصی آقای بهامین را با خود بردند.
گفته می شود در هفته های اخیر حداقل دو منزل مسکونی دیگر متعلق به شهروندان بهایی به نامهای بختیار روحانی و ساسان دست پیش به همین شیوه مورد بازرسی و ضبط اموال قرار گرفته است.
5 ـ نگین قدمیان از اساتید موسسه‌ی آموزشی علمی بهاییان ایران که در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله‌ی خود در زندان اوین است، بعد از ۵ ماه پیگیری مداوم همچنان از اعزام به مرکز درمانی مورد اعتماد جهت مداوای دندان خود محروم است.
این شهروند محبوس در اوین در ملاقاتی حضوری با دادیار ناظر بر جرایم امنیتی (رستمی) که به همراه رییس زندان اوین (چهارمحالی) و رییس بهداری اوین (خانی) در مرداد ماه سال جاری انجام شده بود، طی نامه‌ای رسمی خبر از درد دندان و عفونت لثه‌ی خود داد و درخواست کرد که با اعزام وی نزد پزشک متخصص و معتمدش موافقت شود. در همان ملاقات دادیار ناظر بر جرایم امنیتی موافقت خود را اعلام نمود و دستور اعزام را بعد از بررسی صحت ادعایشان مبنی بر درد دندان صادر نمود. با این حال رییس بهداری اوین از انجام دستور خودداری نمود و با این بهانه که در زندان امکان درمان دندان خانم قدمیان وجود دارد، اعزام ایشان را خلاف قانون دانست. این درحالی‌ست که نگین قدمیان و خانوده‌اش به‌شدت بابت مسائل بهداشتی مربوط به درمان دندان در اوین نگرانند. زیرا هرگونه اهمال در این زمینه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به‌بار آورد. در عین حال مبلغ درخواستی بابت درمان دندان خانم قدمیان که از طرف زندان اوین اعلام شده، بسیار بیشتر از مبلغی است که پزشک متخصص و معتمد آن‌ها برآورد کرده است.
6 ـ یک شهروند بهایی ساکن تنکابن به نام پویا رضویان به دلیل دفاع در برابر توهین به عقیده‌اش از ادامه تحصیل و اخذ مدرک دیپلم محروم مانده است. این شهروند بهایی در سال تحصیلی ۹۰-۹۱ به جهت اعتراض به خواندن کتابی در مخالفت با آیین بهایی سر صف مدرسه، از محل تحصیل خود اخراج شده بود. به گفته مسئولین اداره آموزش و پرورش پرونده وی به اداره اطلاعات ساری منتقل شده است.
پویا رضویان، به دنبال خوانش بخشهایی از کتاب ردیه‌ای که در مخالفت با آئین بهایی بود در سر صف مدرسه، به این موضوع معترض شد و از اعتقاد خود دفاع کرد. در پی این موضوع از مدرسه اخراج شد و پرونده وی توسط رئیس آموزش و پرورش تنکابن به آموزش و پروش ساری منتقل شد. پس از پیگیری‌ها مشخص شد پرونده از دست آنها نیز خارج شده و در دست اداره اطلاعات ساری است.
7 ـ دیروز ۶ نفر از شهروندان بهائی استان سیستان و بلوچستان به نام های بهادر کامجو از چابهار، بیژن اسلامی ازخاش، منوچهر بارقی ازچابهار، فهیمه اسحاقی از چابهار، علی انوری از ایرانشهر و هوشنگ مختاری از سراوان هر کدام به شش ماه حبس تعزیری در دادگاه تجدید نظر محکوم شدند.
8 ـ حکم محکومیت ۹ شهروند بهایی بازداشت شده در بهارستان اصفهان که پیشتر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۴۸ سال حبس محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.
طبق حکم صادره در دادگاه بدوی، “افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا و انوش راینه” هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و “بهاره زینی (سبحانیان)، فوژان رشیدی و سپیده روحانی” هر کدام به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
علی ثانی دیگر هم‌پرونده‌ای این ۸ شهروند بهایی است که همزمان با این شهروندان بازداشت با عنوان “علی ثانی (مسلمان جذب شده به بهاییت)” » توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان به اتهام “عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است علاوه بر آن طبق این حکم به مدت ۵ سال نیز از حرفه فروش و کرایه محصولات فرهنگی محروم شده است. وی پیش از بازداشت به فروش محصولات فرهنگی مشغول بوده است.
9 ـ در روز شنبه ۱۵ دی‌ماه ۹۷، چهار شهروند بهائی به نام های “منوچهر رحمانی، فرزاد همایونی و سهراب نقی پور و محسن مهرگانی» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.
لازم به ذکر است فرزاد همایونی و سهراب نقی پور به همراه سه شهروند بهایی دیگر در فروردین ماه سال گذشته بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.
10 ـ حکم فک پلمب محل کسب ۲۲ شهروند بهایی در ارومیه پس از حدود یک سال و نیم در تاریخ روز شنبه ۱۵ دی‌ماه ۹۷ به دستور شورای تامین استان آذربایجان غربی و مصوبه شورا صادر شد. پلمب محل کسب این شهروندان طی ماه‌های تیر و مرداد سال گذشته صرفا به دلیل بستن کوتاه مدت محل کسب خود در یکی از مناسبت های مذهبی آیین بهایی صورت گرفته بود. محروم کردن بهاییان از فعالیت های اقتصادی از جمله اشکال فشار بر پیروان این اقلیت مذهبی است که در سالهای اخیر روند رو به افزایشی داشته است.
این شهروندان که پیگیر حقوق قانونی خود بودند در طی فرآیند پیگیری دست کم ۵ بار از امضا کردن تعهداتی که آن را فراقانونی و مغایر با حقوق شهروندی خود می دانستند سر باز زدند. نهایتا با همخوانی متن تعهد قانونی مصوب شورای تامین با قوانین کشور و حقوق شهروندی افراد این مهم مورد پذیرش شهروندان بهایی مورد اشاره این گزارش قرار گرفت تا بدین وسیله راه فک پلمب اماکن کسب آنها هموار شود.
11 ـ محل کسب ۹ شهروند بهایی در شهرستان امیدیه خوزستان تا پایان وقت اداری ۱۶ دی‌ماه ۹۷ بدون هیچ شرطی، فک پلمب شد. پیشتر نیز محل کسب یک شهروند بهایی دیگر در این شهر فک پلمب شده بود. محل کسب این ده شهروند در تاریخ ۱۲ آذرماه به دستور مقامات قضایی پلمب شده بود. طبق قانون شهروندان می‌توانند تا ۱۵ روز در سال بدون دلیل خاصی اماکن کسب خود را تعطیل کنند با این حال این قانون برای شهروندان بهایی لحاظ نمی شود و در هر مناسبت مذهبی که طبق باورهای دینی آنان کسب و کار باید متوقف شود اداره های انتظامی و اماکن به پلمب اماکن کسب آنان اقدام می کنند.
12 ـ طی دو هفته دستکم ۳۲ شهروند بهایی در یک پرونده مشترک به اداره اطلاعات کرج احضار و بازجویی شده‌اند. این شهروندان پیشتر نیز در زمان بازداشت یکی دیگر از شهروندان بهایی به نام مهرداد حیرانی در کلاس وی حضور داشتند و در همان محل مورد بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند.
اسامی این شهروندان بهایی: “سعید وجدانی، طاهره پاشائی، رادمان فروغی، شیدا مطلق، ترانه بدیعی، سپهر فروهری، مسعود ذاکریان، بدیع الله تشکر، پروین تشکر، فریناز خوش فطرت، ترنم هاشمی، کامبیز صفائی، سرمد صادقیان، ناهید فرهنگی، هستی ماندگاری، نسیم ذبیحی، روحیه انوری، شعله اماموردی، شیرین خلص، فروتن بیانی، آرمین روحانی، آیدین روحانی، نازنین شریفی، نیما شریفی، رامتین منزوی، پرنیان بدیعی ، مهسان مختاری، آرمان پورمرادیان، محمود فشامی، سمیعه احسانی، پویا اسلامی، دلکش بهبهانی” تا به حال احراز شده است.
13 ـ چهار شهروند بهایی ساکن اصفهان که در ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری توسط دادگاه تجدید نظر استان اصفهان مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده ‌اند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اصفهان منتقل شده اند.
14 ـ با گذشت بیش از ۴۰ روز از زمان بازداشت، دو شهروند بهایی به نامهای سروش آگاهی و ندا شبانی در کرج، کماکان در بازداشت به سر می برند. این شهروندان بهایی در تاریخ ۷ آذرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی شهر کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
این دو شهروند هر هفته فقط یک بار امکان تماس با خانواده خود داشته و علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده آنها تاکنون اطلاع دقیقی از وضعیت پرونده‌شان به غیر از تمدید قرار بازداشتشان به دست نیامده است.
15 ـ صبح روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه آقای معین محمدی شهروند بهائی ساکن یزد و فعال محیط زیست، درزمان خروج ازمنزل توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است.جانواده آقای معین محمدی که متوجه غیبت ایشان از محل کارشان می شوند، بعد از جستجوی زیاد درمی یابند که ایشان بازداشت شده اند.
چندی پیش منزل آقای محمدی که در طبقه بالای منزل پدرش هست توسط مامورین تفتیش شده بود وبااینکه حکم بنام معین محمدی بوده منزل پدر او را نیز تفتیش کرده بودند ، موبایلها و لپ تاب ها و لوازم شخصی و کتب مذهبی و… را با خود برده بودند که با وجود مراجعات مکرر تا کنون لوازم مسترد نشده است. تا این لحظه از محل نگهداری ایشان هیچ اطلاعی در دست نمی باشد.
16 ـ شهروند بهائی خانم لیزا تبیانیان ( عنایتی ) ساکن کرج که چند ماه پیش توسط ماموران اطلاعات بازداشت و مورد بازجوئی قرار گرفت. چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد گردید، در دادگاه بدوی شعبه ۴ بجرم تبلیغ علیه نظام به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم گردیده بود، دادگاه تجدید نظر شعبه ۱۲ در تاریخ ۹۷/۱۰/۱۰ فعالیت ایشان را مصداق تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ندانست وایشان را از اتهام وارده تبرئه نمود.
17 ـ شایان معنوی، دانشجوی ترم ۳ رشته عمران در دانشگاه آزاد واحد شهر قدس، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد.
شایان معنوی جزو معدود دانشجویان بهایی بود که امکان ورود به دانشگاه را یافته بود؛ پس از سه ترم تحصیل در رشته عمران در تاریخ ۲۶ آذرماه و پیش از امتحانات پرتال او در سایت دانشگاه بسته شده و پس از پیگیری‌های فراوان روز گذشته مسئولین دانشگاه به وی گفته‌اند که به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شده است.
18 ـ شعبه اول دادگاه انقلاب شیرا روز پنجشنبه ۲۰ دی‌ماه۹۷ ، ۱۳ شهروند بهایی در این شهر را که طی سال گذشته همزمان با پلمب یک ماهه محل کسبشان توسط مقامات قضایی با طرح اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده بودند، از این اتهام تبرئه کرد.
هویت این شهروندان “شمیم حکیمی، نادر فرزندی اردکانی، بابا سلمان زاده، مصطفی شاعرزاده، عارف نیک آئین، حبیب رام، نوید جابری، محمداسماعیل فروزان، ورجاوند مستقیم، مهران دوکوهکی، ریاض خادم، بدیع الله معصومی، امین الله شام مردانی” احراز شده است.
19 ـ یک شهروند بهایی دیگر در دادگاه تبرئه شده است
ماریا کوثری در دادگاه تجدید نظر تبرئه شده است. خانم ماریا کوثری در دادگاه بدوی به یک سال زندان و دو سال تبعید در تربت حیدریه محکوم شده بود که در دادگاه تجدید نظر، ایشان تبرئه شده‌اند.
خانم کوثری ساکن قروه در سنندج است که پیشتر به چند اتهام واهی متهم شده بود.
20 ـ شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد دو شهروند بهایی این شهر به نام‌های مهران بندی امیرآبادی و مهران اسلامی امیرآبادی را جمعا به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروندان پیشتر از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هر کدام به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره و سراوان محکوم شده بودند
21 ـ شیرین بنی نژاد، دانشجوی ترم پنج مقطع کاردانی پیوسته رشته علمی کاربردی کامپیوتر در دانشگاه آزاد سما اندیشه، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد..
روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، طی تماسی از شیرین بنی نژاد خواستند که به دانشگاه مراجعه کند. در دانشگاه به وی اطلاع داده اند که یک ماه قبل از دانشگاه اخراج شده است. این مطلب زمانی به وی ابلاغ شده که شهریه ترم را کامل پرداخت کرده و یکی از امتحانات را نیز داده بود. به گفته این منبع مطلع اخراج وی زمانی صورت گرفته است که فقط ۳ امتحان دیگر با پایان تحصیل و دریافت مدرک کاردانی فاصله داشته است.”

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close