به مناسبت سالروز آزادی حضرت بهاءالله از زندان سیاه‌چال تهران سال 1231 هجری شمسی

6D10C6AA-8790-48BA-A8B9-29B1980A1011رسالت حضرت بهاءالله در اوت 1852 میلادی در زندانی زیرزمینی در تهران که مشهور به سیاه‌چال بود آغاز شد. ایشان در خانواده‌ای نجیب و اشرافی که اصل و نسبش به سلسله‌های بزرگ شاهنشاهی قدیم ایران می‌رسید متولد شدند و با آنکه موقعیت خاصی برای احراز مقام در دایرۀ حکومت برای ایشان مهیا بود آن را نپذیرفتند و به جای آن قوای خویش را در راه امور نوعدوستانه صرف کردند تا جایی که در اوائل دهۀ 1840 در بین مردم به عنوان « پدر بینوایان» شهرت یافته بودند. پس از سال 1٨٤٤ یعنی زمانی که حضرت بهاءالله یکی از حامیان اصلی نهضتی شدند که مقدر بود مسیر تاریخ کشورشان را دگرگون سازد، این زندگی مرفه به سرعت ناپدید شد.

▫️ این نهضت متمرکز بر شخصیت و تعالیم بازرگانی جوان از شهر شیراز بود که در تاریخ به نام باب شناخته میشود. برای نه سال، از 1٨٤٤ تا 1٨٥٣ ، مردم ایران از هر قشر و طبقه بر اثر اعلان حضرت باب مبنی بر این که یوم‌الله نزدیک است و این که ایشان همان موعود متون اسلامی هستند در موجی از شور و امید به سر می‌بردند. حضرت باب بیان نمودند که عالم بشر در آستانۀ عصری قرار دارد که شاهد سازمان‌یابی مجدد تمام جنبه‌های حیات انسانی خواهد بود. این چنین دعوتی دشمنی خشم‌آمیز علمای اسلام را برانگیخت. زیرا آنان معتقد بودند که دورۀ ظهورات الهی با حضرت محمد خاتمه پذیرفته و هرگونه اظهار و بیانی برخلاف آن مشمول حکم ارتداد می‌شود و جزایش اعدام است.

▫️ حضرت بهاءالله به خاطر شهرت در دفاع از امر حضرت باب دستگیر شدند و ایشان را به زنجیر بسته، پیاده و پای برهنه به تهران بردند. با وجود اصرار برخی از درباریان صاحب نفوذ، به علت حسن شخصیت حضرت بهاءالله، موقعیت و مقام اجتماعی خانوادگی و نیز اعتراضات سفارتخانه‌های غربی به کشتار بابیان، ایشان را محکوم به اعدام نکردند بلکه به زندان مخوف سیاه‌چال انداختند که دخمه‌ای زیرزمینی و مملو از حشرات موذی بود و در آب‌انباری متروکه و متعفن واقع شده بود. اگر چه هیچ اتهامی علیه حضرت بهاءالله مطرح نشده بود اما ایشان را به همراه سی نفر دیگر بدون اینکه حق دادخواهی داشته باشند در ظلمت وکثافت این سیاه چال در میان مجرمین خطرناک محبوس نمودند. هر روز زندانبانان از سه طبقه پله‌های سیاهچال پایین می‌آمدند و یک یا چند نفر از زندانیان را گرفته و کشان کشان به محل اعدام می‌بردند. ناظرین غربی از مشاهدۀ این که قربانیان بابی را در خیابانهای تهران به دهان توپ بسته منفجر می‌نمودند، با تبر و شمشیر بدن‌هایشان را قطعه قطعه می‌کردند و یا شمع‌آجین می‌نمودند ابراز وحشت و انزجار نموده‌اند. در چنین شرایطی و در حالی که احتمال کشته شدن حضرت بهاءالله وجود داشت، ایشان برای اولین بار از رسالت خویش آگاه شدند.

▫️ از محورهای اساسی آثار حضرت بهاءالله توضیح و تشریح موضوعات مهمی است که در طی قرون و اعصار متفکرین دینی را به خود مشغول داشته، از جمله: خدا، نقش وحی الهی در سیر تاریخ، روابط نظام‌های دینی جهان با یکدیگر، معنای ایمان و لزوم اقتدار اخلاقی در سازماندهی اجتماع انسانی. قسمتی از این آثار به روشنی از تجربۀ روحانی حضرت بهاءالله، از پاسخ آن حضرت به فرمان پروردگار و از گفت و شنودشان با روح قدسی الهی که در کانون رسالت آن حضرت قرار دارد حکایت میکند. تاریخ ادیان هیچگاه چنین مواجه صریحی با پدیدۀ وحی الهی را برای اذهان پرسشگر فراهم نکرده است.

▫️ سرانجام حضرت بهاءالله بدون رسیدگی و محاکمه از زندان رهائی یافتند و بی‌درنگ از زادگاه خویش تبعید شدند و همۀ دارائی و املاک ایشان مستبدانه مصادره شد. نمایندۀ دیپلماتیک روسیه در ایران که شخصاً حضرت بهاءالله رامی‌شناخت و با نگرانی روزافزون وقایع مربوط به آزار و شکنجۀ بابیان را دنبال می‌کرد از حضرت بهاءالله دعوت کرد تا به سرزمینهای تحت سلطۀ حکومت روس عزیمت نمایند و مورد حفظ و حمایت او قرار گیرند. قبول این دعوت با توجه به اوضاع سیاسی آن زمان بدون تردید موجب میشد که این عمل متضمن مقاصد سیاسی جلوه داده شود. شاید به این دلیل حضرت بهاءالله تبعید به سرزمین عراق را که در آن زمان در قلمرو امپراتوری عثمانی واقع بود ترجیح دادند. این آغاز چهل سال تبعید و حبس و اذیت و آزار شدید بود.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close