به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

🔹 بیش از صد سال پیش، حضرت عبدالبهاء نزدیک شدن روزی را پیش‌بینی فرمود که برابری حقوق و امتیازات برای جمیع نوع بشر برقرار خواهد شد. اولین قدم‌های عمده برای تحقق این دیدگاه، بعد از دو جنگ جهانی بی‌سابقه در تاریخ بشر، برداشته شد. وضعیت نگران‌کننده جمعیت‌ها در گوشه و کنار جهان، انگیزه اخلاقی و عملی برای وضع قوانین جهانی دربارۀ حقوق بشر گردید.

🔹 امروز هفتاد سال از انتشار اعلامیۀ جهانی حقوق بشر می‌گذرد. این اعلامیه و میثاق‌ها و معاهدات، نحوۀ رفتار دولت‌ها با مردم خود را عمیقاً دستخوش تغییر و تحول کرد و از همان زمان گفتمان حقوق بشر به موضوعی گسترده با ابعاد مختلف حقوقی، سیاسی، فلسفی و اخلاقی در دنیا رواج یافت. هرچند حقوق بشر و آزادی‌های اساسی، حق مسلّم و طبیعی همۀ انسان‌ها است و حفظ و ترویج آن از اولین مسئولیت حکومت‌ها به شمار می‌رود اما نسبیت‌گرایی اخلاقی و فرهنگی برگفتمان حقوق بشر تأثیر منفی گذاشته است و هنوز به عنوان ابزاری سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین همچنان شاهد نقض حقوق افراد، گروه‌ها و جوامع مختلف در سراسر جهان هستیم. چنانچه می‌توان از کودکان کار، زنانی که از حقوق اجتماعی مساوی با مردان برخوردار نیستند، اقلیت‌های دینی که از رعایت آداب اعتقادی خود منع می‌شوند، اقوامی که از حقوق برابر با سایر شهروندان محرومند، افرادی که از حق آزادی بیان و اجتماعات برخوردار نیستند، کودکانی که به امکانات آموزشی دسترسی ندارند و دانشجویان محروم از تحصیل، به عنوان نمونه‌هایی از موارد بی‌شمار نقض حقوق انسانی نام برد.

🔹 مفهوم حقوق بشر بر اساس تجربه بشری و تجسم ارزش‌های اساسی پذیرفته شده در گسترۀ وسیعی از فرهنگ‌‌هاست. از جمله: حق حیات، آزادی تفکر، بیان، وجدان، دین و جابجایی؛ حق آزادی تجمع وارتباط صلح آمیز؛ امنیت شخصی؛ آزادی از بردگی، شکنجه و ظلم یا مجازات تحقیر‌آمیز؛ حق مالکیت؛ حق برابری کامل و رفتار منصفانه در مقابل قانون؛ حق امنیت اجتماعی؛ حق کار و حمایت در مقابل بیکاری؛ حق استراحت و برخورداری از اوقات فراغت؛ حق تعلیم و تربیت؛ حق حفاظت از تولیدات علمی، ادبی و هنری؛ حق استقلال فردی در امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی؛ حق مطبوعات آزاد و بدون نظارت دولت یا کنترل بخش خصوصی؛ حق رشد اقتصادی و اجتماعی؛ حق شراکت در میراث مشترک نوع بشر نظیر زمین و فضا و محیط زیست؛ حق برخورداری از مزایای صلح؛ حق کمک‌های انسان‌دوستانه در اوقات اضطراری.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close