قصه هائی پر غصه از گورستان های مصادره شده و سنگ قبرهای شکسته شده و اجساد سرگردان

BD64F285-1324-4DA0-981E-9CFB320C3E1Aدر مشهد تعداد زیادی خانواده های بهائی زندگی می کردند. این شهر گلستان جاویدی داشت که قبل از انقلاب پر شد و زمین جدیدی به منظور جایگزین کردن آن با مجوز شهرداری به نام شرکت امنا (شرکتی که متعلق به جامعۀ بهائی بود و در سال های اولیه بعد از انقلاب مصادره شد) خریداری شد. دیوار کشی و ایجاد تأسیسات در این مکان با انقلاب اسلامی مقارن شد. پس از انقلاب این زمین نیز مصادره شد . بهائیان برای دفن اموات خویش بلاتکلیف ماندند. پس از این ماجرا خانمی بر اثر سکته مغزی فوت کرد بهاییان مشهد برای حل این مشکل به مراجع ذی‌ربط مراجعه کردند و این جسد را یک هفته داخل یخ و در برابر باد کولر قرار دادند، تا اینکه بالاخره یک زمین بسیار پرت از جاده اصلی و بسیار کثیف برای تدفین اموات بهایی اختصاص داده شد، بعد از این خانم، اجساد سه نفر دیگر از فوت شدگان در آن محل دفن شدند. عده ای به گمان اینکه مجاهدین امواتشان را در آنجا دفن کرده‌اند و یا اینکه کسانی را کشته و در آنجا دفن کرده‌اند، تابوت ها (بهائیان اموات را در داخل تابوت دفن می کنند) را از خاک در آورده، تحویل پاسگاه ژاندارمری دادند. نهایتاً وقتی بازماندگان برای تحویل اجساد می روند اموات مفقود شده بودند. این گلستان جاوید تا سال 1389 مورد استفاده بهائیان بود. در مدت 32 سال بهائیان علاوه بر نظافت و زدودن زباله از این محل و اطراف آن و نظافت معبری که منتهی به گلستان جاوید می شد و درختکاری در گلستان جاوید در آنجا غسال خانه ای برای شستن اموات و سایر تأسیسات لازم را ایجاد کرده بودند. اما در سال 1389 غسال خانه و سایر تجهیزات گلستان جاوید مورد هجوم افراد بظاهر ناشناس قرار می گیرند بقیه ماجرا را از سرویس حبری جامعه بهائی بشنوید:
مشهد و عدم جواز دفن یک درگذشته بهایی!
بار دیگر تدفین یکی از درگذشتگان بهایی با مشکل مواجه شد؛ این بار در مشهد؛ شهری که بهایی آزاری های بسیاری به چشم خود دیده و هنوز چندی از تخریب بخشهایی از گورستان بهاییانش نگذشته است.
بنا بر گزارش خبرگزاری هرانا، مامورین » بهشت رضا» ی مشهد حاضر به تحویل پیکر مرضیه پردل(غلامی) به خانواده اش نشدند. مسئولان مربوطه در صبح روز دوشنبه 28 تیرماه از بستگان نامبرده تقاضای غیر معقول 3 میلیون و شصت هزار ریال برای خدماتی که انجام نمی دهند می نمایند.
پیش از این در 8 خرداد 89 قسمتی از گورستان بهاییان مشهد معروف به گلستان جاوید توسط عده ای به ظاهر ناشناس و با وسایل مجهز مهندسی، تخریب شد
عجب آن است که 27 سال پیش، پسر این خانم، فیروز پردل، در حالی که دو دختر خردسال داشت، به علت اعتقاد به دیانت بهایی اعدام گردید و اینک پیکر نحیف مادرش نیز با آرامش به آغوش خاک سپرده نمی شود.
ایجاد فشار بر بستگان درگذشتگان بهایی و به وجود آوردن مشکلات در جواز دفن یا درخواستهای غیر قانونی، از مواردی ست که در شهرهای گوناگون ایران در حال گسترش است
از سرویس خبری جامعه بهائی
مکان جدیدی برای دفن اجساد بهاییان تعیین کردند. لازم به ذکر است که محل جدید به هیچ عنوان مناسب نبوده و در تپه های اطراف مشهد در بالای یک تپه سنگی واقع شده است. مساحت آن بسیار کم بوده و مسیر دسترسی آن از میان زمین های کشاورزی و غیر قابل رانندگی است. تنها با ماشین های شاسی بلند قابل دسترسی است. زمین آن سنگی است و حتی خاکی برای دفن اجساد در آن موجود نیست. وهیچ گونه امکانات اولیه که در محل گلستان مشهد با همت جامعه بهایی وتک تک افراد از پیر و جوان وزن ومرد فراهم شده بود در آن وجود ندارد از جمله غسالخانه ، آشپزخانه، تانکر آب، سرویس بهداشتی و … آیا قانون اسلام وانسانیت این است؟
لازم به ذکر است که بهائیان از کاشتن درخت و آبادانی آن محل و نوشتن حتی نام درگشتگان بر روی مقبره ها ممنوعند.
سؤالی از مسئولین امور در مشهد دارم، آیا چه فرقی است بین اعمال شما با وهابیان که شما آنها را به سبب تخریب قبرستان بقیع مورد سرزنش قرار می دهید؟
مناظری از گلستان جاوید فعلی که حتی نوشتن نام متوفی هم بر روی قبر ممنوع است و گلستان جاوید قبلی که تأسیسات آن تخریب شده است.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close