اولین بیمارستان خصوصی ایران، بیمارستان صحت.

در نوامبر ۱۹۰۸ سه پزشگ بهایی به نام های دکتر محمد منجم، دکترارسطو حکیم و دکتر عطاءالله بخشایش برای تأسیس بیمارستانی که بعدها بیمارستان صحت نامیده شد وجوهی جمع آوری کردند. سپس خانه ای در مرکز شهر در خیابان لاله زار اجاره نمودند و آن را مجهز به وسایل بیمارستانی کرده و بیمارستان صحت را تأسیس کردند. در آن زمان چون نیاز مبرم به امور در مانی احساس می شد، گزارشات سالانه بیمارستان نشان می دهد احبا هم کمک هایی به این بیمارستان می کردند و علاوه بر آن محفل روحانی تهران هم از کمک به این بیمارستان دریغ نمی کرد. بیمارستان به صورت نسبتاً مجهزی با پانزده تختخواب شروع به کار کرد. چیزی نگذشت که دکتر سوزان مودی و دکتریونس افروخته به ایران آمده و به پزشگان این بیمارستان پیوستند.
پس از اینکه امور بیمارستان انتظام یافت مسئولین بیمارستان گزارشی مبنی بر افتتاح بیمارستان حضور حضرت عبدالبها معروض داشتند و طلب تأیید و برکات کردند و استدعا کردند که ماده اول نظام نامه بیمارستان به نام ایشان شروع شود و نام ایشان سر دفتر آن بنای خیریه شود.
در جواب حضرت عبدالبها از اقدام آنها اظهار رضایت نموده و می فرمایند:
«چون دراین قرن، شاهد وحدت عالم انسانی در نهایت ملاحت و صباحت در انجمن عالم جلوه نمود
لهذا این مریضخانه به جهت بیماران نوع انسان از جمیع ادیان تأسیس شده و هر مریضی که وارد این بیمارخانه گردد، محترم است و امید چنان است که شفای الهی همدم و همراز گردد.» (نجم باختر شماره پنجم، ۱۹۱۱ میلادی صفحه ۵ـ۴ مربوط به اولین راپرت بیمارستان صحت)
این دستور سر لوحه و ماده اول نظامنامه بیمارستان قرار گرفت و عقیده یا وضع مالی بیمار اثری در شیوه رفتار کارکنان بیمارستان و درمان آنان نداشت. در مورد هدف تأسیس بیمارستان هیأت مدیره می نویسد : «هدف اولیه بیمارستان کمک به مستمندان و بیمارانی است که توان مراقبت از خود را ندارند». به همین دلیل افراد بی بضاعت به رایگان مداوا می شدند و وجه ناچیزی که افراد برای عمل جراحی پرداخت می کردند برای خرید وسایل لازم بیمارستان بکار می رفت.
پزشگان این بیمارستان سایر اطبا را دعوت کرده بودند چناچه اشکالی در تشخیص بیماری بیمارانشان دارند آزمایشات لازم را در این بیمارستان انجام دهند.
یکی از خدمات مهم دکتر مودی ایجاد بخش های اختصاصی و گوناگون بود. بخشی جداگانه هم برای بیماری های زنان و زایمان اختصاص داده بود. در حالی که سایر بیمارستان ها فاقد چنین بخشی بودند. چون بیمارستان احتیاج به پرستار مجرب داشت به دعوت دکتر مودی خانم الیزابت استیووارت که دیپلم پرستاری داشت از آمریکا به ایران آمد. الیزابت به کمک دکتر مودی نظم و ترتیب جدیدی به نحوه اداره بیمارستان داد. ازدیاد مراجعین بخصوص بیماران زن سبب شد که دکتر مودی از خانم آمریکایی دیگری به نام دکتر سارا کلاک که تخصص در بیماری زنان داشت، دعوت کرد تا به او در جهت درمان بیماران زن کمک کند.
نحوهٔ کار بیمارستان به این قرار بود که هر یک از پزشگان طبق برنامه مطب خود را در بعضی از روزها تعطیل می کردند و به مداوای بیماران در بیمارستان می پرداختند.
یکی از خدمات بیمارستان صحت در دوران اپیدمی بیماری آنفلوآنزا بعد از جنگ جهانی اول بود که اهالی تهران حتی پزشگان شهر را ترک کرده بودند، ولی پزشگان و کارکنان بیمارستان صحت با محبت به مداوای بیماران مشغول بودند
این بیمارستان با وجود هیچ کمک مالی از دولت فقط به همت پنج پزشگ تا سال ۱۹۲۰ به خدمات خود ادامه داد ولی در این تاریخ به علل نامعلومی این بیمارستان تعطیل شد که به نظر می رسد دو عامل در آن نقش داشتند یکی از دست دادن چند تن از کارکنان که فوت دکتر منجم و دکتر کلاک و همچنین ترک ایران توسط دکتر مودی به علت فضای ضد آمریکایی که در آنوقت در ایران بوجود آمده بود و عامل دوم می تواند مشکلات مالی بوده باشد. با این که بیمارانی که وضع مالی خوبی داشتند در ازاء خدمات پزشگی ای که دریافت می کردند، وجهی پرداخت می کردند اما این وجوه به اضافه مبالغی که خود پزشگان تا جایی که برایشان مقدور بود می پرداختند همه صرف هزینه بیمارستان می شد.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close