موسیقی در دیدگاه امر بهایی.

هنر در امر بهایی مقوله ای جدا از دین و هرگز در منافات با آن نمی باشد. بلکه در نوع عالی خود نشأت گرفته از همان مبدا و روح الهی است. حضرت عبدالبها می فرمایند «همه هنر ها از مواهب روح القدس است» و هنر در اصیل ترین شکل خود جلوه ذکر و ثنای حق می باشد.(شاهراه حقیقت صفحه ۱۶۷)

از انواع هنر که در آثار و الواح الهی بسیار به آن اشاره شده و از جایگاه خاصی نزد بهاییان برخوردار است هنر موسیقی است. اهمیت این امر در حدی است که حتی در ام الکتاب دیانت بهایی ء کتاب اقدسء نیز به آن اشاره شده . بر خلاف بسیاری از ادیان، فرهنگ ها و باورهای پیشین که این هنر را امری مبتذل و حرام می شمرده اند و بر آن مهر رد می زده اند، دیانت بهایی نه تنها موسیقی را حلال می شمرد(مشروط بر آنکه مستمع را از حالت وقار و ادب خارج نکند) بلکه آن را نردبانی برای ترقی روح به عوالم الهی می داند:

» انا جعلناه مرقاه لعروج الارواح الی افق الاعلی لا تجعلوه جناح النفس و الهوی انی اعوذ ان تکونوا من الجاهلین.»( کتاب مستطاب اقدس بند ۵۱)

(مضمون بیان مبارک به فارسی: ما موسیقی را نردبان عروج ارواح به سوی افق اعلی قرار دادیم. آن را بال و وسیله پرواز نفس و هوی قرار ندهید. من به خدا پناه می برم از اینکه شما از جاهلین باشید)

نکته قابل توجه این است که این بیانات در زمانی نازل شده است که موسیقی به هرشکلی نزد بسیاری از ایرانیان حرام شمرده می شد. صدور چنین حکمی در جامعه ای که حتی امروز در برابر امر موسیقی موضعی تدافعانه دارد نشانه افق های باز، جهان شمولی و البته هماهنگی تعالیم دیانت بهایی با روح تغییرات زمان است. حضرت عبدالبهاء در این رابطه میفرمایند: «… در میان بعضی از ملل شرق نغمه و آهنگ مذموم بوده ولی در این دورنور مبین در الواح مقدّسه تصریح فرمود که آهنگ و آواز رزق روحانی قلوب و ارواح است، فنّ موسیقی از فنون ممدوحه است و سبب رقّت قلوب مغمومه…»(منتخباتی از مکاتیب حضرت عبدالبهاء_ بند ۷۴)

آنچه دیدگاه امر بهایی را نسبت به موسیقی از سایر ادیان متمایز می کند اعتقاد به رابطه موسیقی با عالم روحانیت است. در این دیدگاه موسیقی امری روحانی تلقی می شود. حضرت عبدالبها می فرمانید: «موسیقی اگر چه امری مادی است ولی تاثیر شدید در روحانیات دارد. عظیم ترین رابطه آن با روح است و بیش از همه تعلق به عالم روحانیات دارد.» موسیقی در عالی ترین و تاثیر گذارترین شکل خود به ظرفی بلورین و صیقلی تشبیه شده است که زلال تعالیم و بیانات الهیه را منعکس می سازد. «وقتی بلور یا جام کاملا پاک و شفاف باشد و آب در نهایت تازگی و زلالی، آن وقت می تواند حیات بخش باشد.» ( مجموعه مستخرجاتی از آثار امری درباره موسیقی ص ۷ و ۸)

بر اساس همین دیدگاه ،در آثار مبارکه بهایی بر فراگیری و استفاده از هنر موسیقی تاکید و تشویق بسیاری شده است. به جرات می توان گفت چنین تاکید و اهمیتی به نوع خاصی از هنردر متون و آثار دینی کاملا بی سابقه بوده است. اصطلاحات موسیقی با متن بسیاری از مناجات ها و الواح الهی آمیخته شده است. حضرت بهاء الله در کتاب مستطاب اقدس حکم تلاوت آیات با لحن خوش(بند ۱۱۶) و تعلیم اولاد به تلاوت آیات به الحان خوش در مشرق الاذکار(بند ۱۵۰) داده اند. جضرت عبدالبها در الواح خود به بسیاری از مومنین آنها را تشویق به یادگیری این هنر نموده، به تمجید و تحسین هنرمندان و موسیقی دانان پرداخته اند. حضرت ولی امرالله تشویق به استفاده از هنر موسیقی در جلسات و نشست های بهایی فرموده اند و هنر را بهترین وسیله برای انتقال روح امر و تعالیم آن به توده های مردم دانسته اند.

امروزه موسیقی در فعالیت های جوامع بهایی در گوشه و کنار دنیا نقش مهمی ایفا می کند. از کلاس های تربیتی اطفال و نوجوانان که در سطوح محلی بر پا می شود تا کنفرانس های هزاران نفری قاره ای و بین المللی موسیقی نه تنها باعث نزدیک کردن قلوب حاضرین و ایجاد شور و نشاط روحانی می باشد بلکه ابزاری است بسیار موثر برای ارائه تعالیم جان بخش الهی.هنرمندان بهایی از ابتدای امر تا به امروز در هر گوشه از دنیا سعی بر این داشته اند که علاوه بر ذوق و ابتکار شخصی خود با الهام گرفتن از روح تعالیم و آموزه های دیانت بهایی نغمات خود را با الحان ملکوت ترکیب کرده و بر اساس بیان مبارک حضرت عبدالبها «سبب آرامش عالم روح و احساسات روحانی ابدی» شوند

علی عامری بریمی زاده.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close