شهید مجید، جناب بدیع الله فرید

شهید مجید، جناب بدیع الله فرید، در سال 1306 در شهر شیراز در خانواده ای مؤمن و متمسّک متولّد شد. تحصیلات ابتدایی را در آن شهر گذراند و حدود 1318 شمسی به طهران عزیمت نمود. پس از طی دوره ی دبیرستان شغل مقدّس آموزگاری را انتخاب کرد و به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. سال های متمادی به تعلیم و تربیت فرزندان ایران مشغول بود. ضمن تدریس در سال 1331 در کنکور دانشکده ی حقوق شرکت کرد و بعد از سه سال به اخذ گواهینامه ی لیسانس در رشته ی قضایی موفّق شد. سال های آخر خدمت به قسمت اداری منتقل گردید و مدّتی در اداره ی پیگیری و نظارت به خدمات صادقانه ی خود ادامه داد و به اکثر نقاط کشور مقدّس ایران مسافرت نمود تا اینکه بازنشسته گردید. از آن پس وقت خود را صرف خدمت به آستان الهی نمود. دوره ی کارآموزی وکالت را طی کرد و پس از اخذ پروانه ی وکالت پایه ی یک دادگستری اطّلاعات و تحقیقات قضایی خود را در اختیار تشکیلات امری قرار داد.

فقید سعید از بدو اقامت در طهران به کمال اشتیاق به کسب معارف امری پرداخت و با مطالعات شخصی و استفاده از محضر فضلا گنجینه ای از معلومات عمومی و امری فراهم نمود. اهل تظاهر و تفاخر نبود و تا شخصی مدّتی با او مصاحبت نمی کرد پی به وسعت معلوماتش نمی برد. نمونه ای از فروتنی و مهربانی بود. به زبان عربی، قواعد صرف و نحو، منطق و فلسفه، فقه و کلام و ادبیات فارسی و ریشه ی لغات آشنایی داشت. به کتب مقدّسه مخصوصاً قرآن کریم، احاطه ی کامل داشت. آیات دیانت مقدّس بهائی را از فارسی و عربی به دقّت تمام زیارت نموده، در دریای بیکران معارف الهی غوطه ها خورده و جواهر معانی را به دست آورده بود. در کلاس ها و مجامع جوانان بهائی به تدریس و تفهیم حقایق امریه مخصوصاً زیارت و توضیح آثار مبارکه می پرداخت.

جناب فرید پس از صعود جناب فاضل مازندرانی شرط وفا را به جای آورد و در تنظیم، مقابله، طبع و نشر آثار او کمر همّت بست. مدّتی نیز در تهیّه و تنظیم مجلّه ی اخبار امری با لجنه ی مربوطه همکاری می نمود. پس از تأسیس مؤسّسه ی عالی معارف بهائی که در نقشه ی بیت العدل اعظم الهی منظور شده بود، جناب فرید از طرف محفل ملّی به عنوان مدیر و سرپرست انتخاب شد و تمام وقت خود را وقف توسعه و تکمیل این مؤسّسه نمود و تا آخرین لحظه قبل از دستگیری و زندان به این خدمت ارزنده قائم بود.

جناب فرید سالیان متمادی در لجنه ی تصویب تألیفات و هیئت مأمور اعراب گذاری کتاب مستطاب اقدس عضو بود. می توان به جرأت گفت در هر عمل و اقدامی که با تزیید معلومات و معارف جامعه سر و کار داشت، در پنج سال اخیر قبل از شهادت شرکت مؤثّر داشت. در سال های اخیر به عضویت محفل مقدّس روحانی طهران انتخاب شد. مخصوصاً پس از انقلاب در حلّ مسائل و مشکلات و مراجعه به اولیای امور نقشی مؤثّر داشت و در کمال شهامت و شجاعت هر مأموریتی را تقبّل می کرد. مهمتر از همه اتّصاف به صفات و کمالات بهائی، خضوع و خشوع، حلم و مدارا، عدم توجّه به امور دنیوی، سرور و گشاده رویی و عدالت و انصاف بود. جناب فرید در تاریخ هجدهم بهمن ماه 1358 هنگامی که به اتّفاق راننده ی خود با وسیله ی شخصی از خیابان عبور می کرد، دستگیر و به زندان اوین منتقل گردید. مدّت شانزده ماه و اندی در کمال صبر و متانت و توکّل در زندان به سر برد و در زندان هم مایه ی تسلّی و دلداری سایرین بود. در سوم تیرماه 1360 بر اساس اتّهامات واهی به اتّفاق سه نفر از یاران مظلومانه شهید شد. این وجود نازنین در سال 1337 با سرکار خانم مهین قاضی ازدواج نمود. ثمره ی آن چهار فرزند دلبند است که در موقع شهادت او خارج از ایران بودند. به همّت یاران تشییع جنازه با شکوه و مجلّل انجام گردید و جسد پاک آن مظهر وفا در گلستان جاوید طهران به خاک سپرده شد.

مأخذ: دارالانشای بیت العدل اعظم الهی.

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close