شهبد ارجمند آقای جهانگیر هدایتی

این رادمرد می توانست ایران را ترک کند ولی در موطن مقدسش ماند تا به وظایف دلدادگیش به محبوب عالمیان ادامه دهد. شکنجه ها دید ولی او بلایای الهی را عنایات حق دید تا به محبوبش در عوالم الهی پیوست.
نام پدر جناب هدایتی رستم و نام مادرش ترنج و هر دو زرتشتی نژاد بودند و تنها بهائی در خانواده محسوب می شدند. چون مورد ظلم و ستم در شهر یزد قرار گرفتند، اجباراً ترک یار و دیار نموده به هندوستان مهاجرت کردند و در شهر بمبئی اقامت گزیدند. به خواست خداوند زندگی آنان سر و سامانی گرفت. پدر مدتی به عضویت محفل مقدس روحانی بمبئی مفتخر و در زمان حضرت عبدالبها سه بار مشرف شد و الواح متعددی به افتخار ایشان و خانواده از قلم حضرتش نازل گردید. این خانواده پس از اینکه صاحب پنج اولاد ذکور و اناث گردیدند، به علت ناسازگاری آب و هوا به ایران بازگشتند. در علی آباد که اقوام پدر ساکن بودند، املاک زراعتی خریداری و سکونت نمودند. در ایران فرزندان خانواده به نه نفر رسیدند. به غیر از جهانگیر که شهید شده و خواهری که مرحوم گردیده، بقیه در قید حیات و در نقاط مختلف عالم ساکن و در زمره پیروان ثابت قدم حضرت بهاءالله هستند. جهانگیر در سال 1302 در علی آباد رستاق، یکی از قراء یزد به دنیا آمد. دورۀ اول دبیرستان را در یزد طی کرد، در سال سوم دبیرستان پدر و مادر را به فاصلۀ چند ماهی از دست داد. عازم طهران شد و وارد آموزشگاه فنی وزارت راه گردید. خدمت نظام را گذراند سپس به شیراز و اصفهان رفت. مدتی نیز مهاجر خوانسار بود که به علت کسالت به طهران مراجعت نمود و از همان اوائل تشکیل ادارۀ هواپیمائی کشوری، در آن سازمان وارد خدمت شد. با دریافت دیپلم ریاضی به تحصیلات عالیه در رشتۀ مهندسی پرداخت و به اخذ درجۀ فوق لیسانس در رشتۀ مهندسی راه و ساختمان از دانشکدۀ پلی تکنیک طهران نائل شد. جهانگیر خدمات کشوری خود را از سال 1320 در وزارت راه آغاز کرد. با سمت های ناظر فنی، معاون ادارۀ فرودگاه ها، رئیس ادارۀ ساختمان، رئیس اداره و معاون مدیر کل طرح و برنامه ریزی فرودگاه های ایران تا سال 1358 انجام وظیفه نمود. مسافرت های متعددی به کشورهای انگلیس و آمریکا در رشته های مربوط به تحصیلات خود نمود. عضویت انجمن مهندسین ایران و انجمن مهندسین ساختمان در آمریکا را بدست آورد.
جهانگیر از سنین کودکی کلاس های دروس اخلاق را در علی آباد یزد و طهران به پایان رسانید. در اکثر کلاس های عالی امری که در شیراز و اصفهان و طهران تشکیل می شد شرکت می کرد.
در جوانی عضو فعال و پر کار تشکیلات بود. از سال 1327 تا سال 1357 که به مناسبت اقتضای شغل در مهرآباد (غرب طهران) ساکن بود، عضو محفل روحانی و اغلب تشکیلات آن محل بود. در سال 1353 که به طهران نقل مکان نمود، در لجنات ملی نشر معارف امری، نشر نفحات الله و مهاجرت عضویت داشت. عضو هیأت مدیره شرکت امناء و بازرس علی البدل شرکت نونهالان بود. در دی ماه 1360 مطابق دسامبر 1981 به افتخار عضویت محفل ملی ایران نائل گردید.
جهانگیر در سال 1329 شمسی با خانم مهرانگیز زامیادی ازدواج نمود و ثمرۀ این وصلت دختری به نام ژاله و دو پسر به نام های ژوبین و ژیان است، که همگی موفق به تحصیلات عالیه شده و در نقاط مهاجرتی در دنیا ساکن هستند. جهانگیر پس از انقلاب می توانست ایران را رها کند، چون که موضوع ممنوع الخروج بودن او منتفی شده بود، ولی او ایران را دوست داشت. بستگان و دوستان نمی دانستند او عضو محفل ملی است.
در نهم تیرماه 1362 دستگیر گردید و در روز بیست و سوم اردیبهشت 1363 به فامیل اطلاع دادند که در روز سی اردیبهشت اجازۀ ملاقات خواهند داشت . به زندان که رسیدند شمارۀ تلفنی به آنها داده شد که در مورد زندانی خود تحقیق نمایند، در آن وقت بود که خبر اعدام او را به بستگانش ذاذنذ. تاریخ وصیت نامه بیست و سوم اردیبهشت ماه و تاریخ شهادت بیست و پنجم اردیبهشت ماه 1363 است. قسمتی از آن ورقه چنین است: «به نام خداوند مهربان، همسر گرامی، فرزندان عزیز، منسوبین محترم و دوستان مهربان، بدینوسیله از شما خداحافظی می کنم و موفقیت همگی را خواستارم … به فدای همۀ شما جهانگیر». آری جهانگیر مردانه جان داد و به کوی جانان شتافت.
اقتباس و تلخیص از نوشتۀ بهمرد هدایتی برادر شهید مجید

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close